free hit counter
Tedavi Hizmetleri-Blog

Anal Apse (Makat Apsesi) Nedir Sebepleri Nelerdir

Yazar Mart 15, 2018 Henüz yorum yok

Anal Apse (Makat Apsesi) nedir ? Makat çevresinde oluşan apselerdir. Bu apselere perianal apse veya makat apsesi de denir.Makat (anal kanal) çevresinde şişlik, ağrı, yanma, üşüme, titreme ve ateş şikayeti olan hastalarda makat çevresi apsesi – anal apse veya fistül akla gelmelidir.Makat apselerine zamanında ve yeterli tedavi uygulanmaz ise apseler ciddi sorunlara neden olabilir.Makatta apse şikayeti olan hastalarda apse tedavisi sonrası hastaların yaklaşık %40 kadarında daha sonra makat fistülü (anal fistül) gelişmektedir.

Anal Kanal Anatomisi – Makat Anatomisi

Anal apsesi – perianal apse hastalığının nedenlerini, tedavisini ve komplikasyonlarını anlamak için anal kanal anatomisini bilmek gerekir.
Makat (anal kanal), mide – bağırsak kanalının (sindirim kanalının) en son kısmını oluşturur. Makat bölgesini (anal bölge) iki adet kas tabakası çevreler.
Bu kaslardan dıştaki, eksternal anal sfinkter, kişinin kontrolü altında çalışan çizgili kastır. Birey bu kası kullanarak tuvaletini erteleyebilir, tutabilir.
İçte olan tabaka, internal anal sfinkter, düz kas liflerinden meydana gelmiş olup kişinin kontrolü altında değildir.
Her iki kas tabakası da kişinin dışkısını kontrol etmesinde ve dışkısını tutmasında önemli görev alır.

Anal Apse (Makat Apsesi) Oluşumu ve Sebepleri?

Anal Apse (makat apsesi),makat bölgesinde (anüs içinde) ufak bir salgının bakteriyle birleşmesi yada bir birikintilik bir tıkanma sonucunda oluşan ani enfeksiyondur
Bu durum bazen var olan hastalıkların sebepleriylede meydana gelebiliyor.Bu hastalıklar kanalla giren mikroplar bezlerde enfeksiyona sebep olurlar.bu enfeksiyon sonucunda salgı bezlerinin kanalları tıkanır bu tıkanmayla makat apsesi oluşur

Anal apsenin oluşumunu tetikleyen bazı hastalıklar;
Şeker oranının fazla olmasında dolayı kaynaklanan şeker hastalığı
Kilolu olma durumu yani şaişmanlıkAnal Apse (Mkat Apsesi) sebepleri,belirtileri,tedavi yöntemleri Makat bölgesine temas edecek yabancı cisimler

Tahriş olma-yaralanma
Makat bölgesinde geçirilen ameliyatlar
Radyoterapi-yani ışın tedavisi
Çok fazla olmasada bazı kan hastalıkları
Bazı hastalarda ise makat apsesinin herhangi bir sebebi yok.Doğal olarak hastalar bu hastalığa yakalanırken
bu duruma nasıl düştüğüne dair sürekli bir endişe ve sorunu çözme arayışındalar.Son olarak şunu söyleyebiliriz ki hastaların çoğu bu hastalığın sonradan fiziksel bir durumdan kaynaklandığını düşünüyor fakat bu gerçekçi bir bilgi değil.Anal apse (makat apsesi) yani makat apsesinin yeme-içme,tuvalet alışkanlıklarıyla bir alakası yok.

Ayrıca bu yazılarımızdada  kıl dönmesi tedavi yöntemleri,kıl  dönmesi ameliyatı ile ilgi detaylı bilgi alabilirsiniz