free hit counter
Tedavi Hizmetleri-Blog

Bayanlarda Kıl Dönmesi Belirtileri | Ve Tedavisi

Yazar Nisan 17, 2018 Henüz yorum yok

 Bayanlarda Kıl Dönmesi Belirtileri?

Bayanlarda kıl dönmesi belirtileri?  Kıl dönmesi, çoğunlukla kuyruk sokumu kısmında, bacakta yada kasıklar da  oluşmakta olan şişlik yada enfeksiyon şeklinde görülen bir hastalık çeşidi olarak bilinmektedir. Özellikle erkeklerde sıklıkla görülmekte olan bu hastalık türü zaman içerisinde kadınlarda da görülmeye başlamıştır.

Çoğunlukla vücudunda fazla oranda kıllanma görülen bayanlarda görülmektedir. Ayrıca saç dökülmesi oldukça sık olan ve kuyruk sokumu, kasıklar ve bacak kısımlarının temizliğine gerekli özeni göstermeyen kadınlarda da bu hastalık türüne sıklıkla rastlanmaktadır.
Tıp dilinde plonidal sinüs olarak adlandırılmakta olan bu hastalık çeşidi bölgede yer almakta olan kılın içeriye doğru dönerek büyümesi sonucunda oluşmaktadır.
Böylelikle ilk etapta hiçbir problem yaratmayan ancak zaman içerisinde özellikle deri altında ciddi anlamda tahribe yol açmakta olan tehlikeleri beraberinde getirmektedir.

Peki bayanlarda kıl dönmesi belirtileri nelerdir? Günümüzde birçok sebebe bağlı olarak kadınlarda da görülmeye başlanmakta olan bu hastalık bazı belirtiler göstermektedir.
Çoğunlukla kadınların makat, kasık ve bacak bölgelerinde görülmekte olan bu hastalık görüldüğü yerde başlayan sıvı akıntı, yavaş yavaş başlayan ağrı, aniden yükselen ateş ve iltihaplı enfeksiyon gibi belirtiler taşımaktadır. Bütün bu belirtiler ile kolaylıkla teşhisi koyulabilmekte olan bu hastalık oturmada zorluk çekme, bulunduğu bölgede sürekli kaşıntı ve kızarıklık gibi küçük belirtiler de gösterebilmektedir. Görülen bu belirtilerin hafife alınmaması ve en kısa zamanda  alanında uzman bir doktor tarafından mutlaka muayene edilmesi gerekmektedir.

Bayanlarda Kıl Dönmesi Belirtileri | Ve Tedavisi

Kıl Dönmesi Tedavi

Kıl dönmesi  önemli bir hastalık türü olması nedeni ile belirtileri hissedildiği anda uzman bir doktor tarafından görülmesi gerekmektedir.
Kıl dönmesi tedavi sürecinde yapılan yöntemler arasında cerrahi operasyon ilk seçim olarak bilinmektedir. Hastalığın yol açtığı alanda oluşan enfeksiyonun giderilmesi adına cerrahi müdahale şarttır. Bu müdahale de hastalığın bulunduğu alanın çeşitli aletler ile vücuttan arınması sağlanmaktadır. Böylelikle dönen kılın oluşturduğu enfeksiyon vücuttan tamam

en atılmış ve etkisini yitirmiş olmaktadır. Aksi takdirde enfeksiyonun vücudun her yerine sıçraması oldukça büyük zararları beraberinde getirmektedir. Bu nedenle tedavi süreci fiziksel muayene ile başlayıp operasyon ile tamamlanmaktadır. Ancak cerrahi operasyon sonrasında uygulanacak olan bakım da hastalığın tekrarlamaması açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle ameliyat sonrasında özellikle kesi yerinin hijyenine azami özen gösterilmesi gerekmektedir. Steroid kremler, reçete ile verilen ağrı kesici ve enfeksiyon giderici ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.