free hit counter
Tedavi Hizmetleri-Blog

Flap Tekniğiyle Kıl Dönmesi Tedavisi

Yazar Şubat 21, 2017 Henüz yorum yok

Flap Tekniğiyle Kıl Dönmesi Tedavisi bu rahatsızlıkta kullanılmakta olan en eski uygulamalardan bir tanesidir. İlk kıl dönmesi vakalarına yönelik uygulanmakta olan bu tedavi günümüzde devlet hastanelerinde hala kıl dönmesi için halka sunulan bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Flap tekniğiyle kıl dönmesi tedavisi kolay olmayan bir uygulamadır. Mutlaka büyük ameliyathane koşullarında ve kalabalık bir ekiple gerçekleştirilmesi gerekir. Konu hakkında detaylara bakacak olursak;

Flap Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Flap Ameliyatı Nasıl Yapılır? Mutlaka araştırma hastanelerinde gerçekleştirilmesi gerekn bir operasyon olup bu konuda daha önce operasyonlara katılmış bir ekiple yapılmalıdır. Yapılan operasyonun detaylarına bakacak olursak;

 • Doktorlar, hemşire ve asistanlardan oluşan kalabalık bir ekiple gerçekleştirilir.
 • Büyük ameliyathane koşullarında yapılır.
 • Hastaya işlemden önce narkoz verilerek anestezi uygulanır. Ve uyuması sağlanır.
 • Ortalama olarak ameliyat süresi 1 saatin üzerindedir. Bazı hastalarda bu 2 saati bulabilmektedir.
 • Pilonidal sinüs ismini vermiş olduğumuz kıl dönmesi rahatsızlığının büyüklüğüne ve kuyruk sokumu bölgesinde yaratmış olduğu tahribata göre cilt üzerinde açılan kesik 10 -15 cm civarında olabilmektedir.
 • Kesiğin büyük olması demek işlem bittikten sonra kesiğin dikişle kapatılması ve sonrasında da aynı ölçülerde bir iz kalma durumunun oluşacağını ifade etmektedir.
 • Anestezi uygulanan bir ameliyat türü olduğu için operasyon sonrası kısa bir süre yoğun bakımda ve daha sonrasında da en az 1 gece gözetim altında hastanede kalmanız gerekmektedir.
 • Flap tekniğiyle kıl dönmesi tedavisi yapıldıktan sonra dikkatli olunmazsa oldukça fazla enfeksiyon riski vardır. Enfeksiyon kapılırsa iyileşme süresi 1 ayı bile geçebilir ki bu çalışan kişiler için hiç de arzu edilmeyen bir durumdur.
 • Bu tür bir ameliyat sonrası hastalığın tekrarlama ihtimali de bulunmaktadır.

Kıl dönmesi rahatsızlığı saç ve vücut kıllarının kuyruk sokumu bölgesinde birikmesi sonucu oluşr. Burada birikme yapan bu kıllar çeşitli delik ve gözeneklerden içeri girerler. Flap tekniğiyle kıl dönmesi tedavisi sonrasında hastalığın tekrarlama ihtimalini doğuran faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 • Operasyon sırasında büyük bir kesik açılması,
 • Kesiklerin cilt üzerindeki delik ve gözenekleri büyüterek kuyruk sokumunda toplanan kılların daha rahat cilt içlerine girmesini kolaylaştırmasıdır.

Dolayısıyla bu durum uygulanan tedavi yönteminin en büyük dezavantajlarından biridir.

                            Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi İletişim ve Randevu İçin;

                                                                  Bakırköy

                                                       Tel1: 0212 573 50 75
                                                       Tel2: 0533 031 22 99

                                                                  Nişantaşı

                                                       TEL1 : 0212 232 99 24
                                                       TEL2 : 0212 265 99 99