free hit counter
Tedavi Hizmetleri-Blog

Gümüşle Kıl Dönmesi Tedavisi

Yazar Şubat 7, 2017 Henüz yorum yok

Gümüşle Kıl Dönmesi Tedavisi hakkında uzmanlar ikiye bölünmüş durumdadır. Bu yazımızda gümüşle kıl dönmesi tedavisi uygulamasını tavsiye eden ya da reddeden bir tutum izlemeyeceğiz. Ancak üzerinde çok fazla tartışma bulunan ve pek çok genel cerrahi uzmanının eleştirdiği ve tedavilerinde kullanmaya mesafeli davrandıkları bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğu doktor bu uygulamayı gerçek anlamda bir kıl dönmesi tedavisi olarak kabul etmez. Ama bir kısım doktor buna karşın bu tedaviyi pek çok hastaya uygulamaktadır.

Gümüşle Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gümüşle Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır? Sorusunun cevabını örnekler üzerinden anlatmak çok daha mantıklı olacaktır. Yapılacak olan işlemleri adım adım inceleyece

Gümüşle Kıl Dönmesi Tedavisi

k olursak;

  • Kıl dönmesinin apsesi üzerinden oldukça ince materyallerle girilerek içerde bulunan kıl, tüy vb. yumak temizlenmeye çalışılır.
  • İçeride oluşturulan boşluk kazınır. Ve gümüş nitrat adını verdiğimiz maddeyle yıkanır
  • Gümüş nitrat maddesi içeriye boşaltıldığında bakteri, saç kılı vb. soruna sebep olan tüm maddeler eritilmiş olur.
  • Cilt altı bu operasyonla bölge temizlenir.
  • Kesik vs. söz konusu olmadığı için iz kalma durumu olmaz.
  • Yara , kanama vb. sorunlarda oluşmayacaktır. Bu yüzden pansuman gereksinimi de söz konusu değildir.

Gümüşle tedavi uygulandıktan sonra rahatsızlığın tekrarlama oranı bazı hastalarda neredeyse %70’lere kadar ulaşmaktadır. Nedenini ise ayrı bir başlık altında daha detaylı bir şekilde anlat

mak daha doğru olacaktır.

Gümüşle Kıl Dönmesi Tedavisinin Dezavantajları

Ancak bu operasyonun ne yazık ki şöyle bir handikabı vardır. Kıl dönmesi dökülen saç ve vücut kıllarının kuyruk sokumunda birikmesi ve oluşan basınç ve ağırlığın neticesinde gözenek ve deliklerden içeri girmesiyle oluşur. Fakat gümüşle kıl dönmesi tedavisinde ince aletlerle bu deliklerden içeri girilmesi, kılların bile girebileceği küçüklükte olan bu deliklerin esneyerek genişlemesine ve bundan sonraki kıl ve saçların birikmesi durumunda daha rahat içeri girmelerine neden olabilir. Bu durumda kıl dönmesi tekrarlama riskiyle karşı karşıya kalabilir. Bu risk gümüşle tedavi olan hastalarda neredeyse %70 gibi çok büyük bir ihtimal barındırmaktadır. Ancak bu ihtimal dikkatli ve titiz davranıldığında en aza çekilebilir. Nasıl? İşlem yapılan bölgenin doğru temizlenmesi, yukarıda bahsettiğimiz için esneyen delik ve gözeneklerden yeni kıl giriş olmaması için bölgenin hijyenine her zaman dikkat edilmesiyle sağlanabilir.

Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi İletişim ve Randevu İçin;

                                                                  Bakırköy

                                                       Tel1: 0212 573 50 75
                                                       Tel2: 0533 031 22 99

                                                                  Nişantaşı

                                                       TEL1 : 0212 232 99 24
                                                       TEL2 : 0212 265 99 99