free hit counter
Tedavi Hizmetleri-Blog

Hemoroid Neden Olur?

Yazar Ağustos 21, 2017 Henüz yorum yok

Hemoroid neden olur? Halk arasında mayasıl ya da basur olarak bilinen hemoroid makat hastalıkları arasında yer alır. Anal bölgede bulunan toplardamarlardır ve iç basur dış basur olmak üzere kiye ayrılır. Halk arasında anüs bölgesinde meydana gelen her hastalık mayasıl olarak adlandırılsa da hemoroid farklı bir vakadır. Basurun neden olduğunu ayrı başlıklar altında değerlendirecek olursak;

Kabızlık: Basur vakasında en önemli nedendir. Kabızlığa neden olan; kötü beslenme, vücudun ihtiyaç duyduğu sıvıyı alamaması, hareketsizlik sizi kabızlığa ve dolayısı ile hemoroide bir adım daha yaklaştırır. Dışkılama esnasında hastanın ıkınması anal bölgede basıncın artmasına ve toplardamarlarda varise neden olur. Bu nedenle hemoroid vakasından korunmak için temel şart kabız olmamaktır.

Şişmanlık (Obeite): Kalça ve bacaklarda kilo alımına bağlı olarak dolaşımda bozulmalar yaşanır. Buna bağlı olarak hemoroid ve bacaklarda varis vakası gözlenir.

Gebelik: Hemoroid daha çok erkeklerde görülse de kadınlarda ortaya çıkmasının en büyük nedeni gebeliktir. Kadınlarda gebelik sırasında görülen kabızlık şikayeti hemoroidin en önemli nedenidir. Bu nedenle gebelik döneminde kadınların beslenme düzenine dikkat etmesi, lifli ve sıvı gıdalar tüketmesi önemlidir.

Hemoroid Hangi Evrelerden Oluşur?

Hemoroid vakası hastada neden olduğu şikayetlerle beraber 4 ayrı evrede incelenir. Makatta kanama, ağrı, kaşıntı ve şişlik ile kişinin yaşam kalitesini düşüren hemoroid evrelerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Basur memeleri 1. ve 1 evrede anüsün içinde yer alır. Özellikle dışkılama esnasında dışarı çıktığı görülmez.
  • 3 evrede ise basur memeleri zaman zaman dışarı çıkar. Hasta dışkılama sonrasında elle temas ederek anüs içine gönderebilir.
  • 4. ve son evrede basur memeleri hastanın müdahalesi ile de anüse giremez. Sürekli dışarıdadır.

Hemoroidin henüz ilk evresinde tarafımıza ulaşan hastalar modern teknikler ile uyguladığımız tedavi sayesinde; kansız, acısız ve kısa sürede bu sorundan kurtulabilmektedir. Hemoroid vakasında yapılacak en büyük yanlış tedaviden utanarak veya canının yanayacağını düşünerek uzak durmaktır.

Bakırköy Randevu ve İletişim

Tel1: 0212 573 50 75
Tel2: 0533 031 22 99