free hit counter
Tedavi Hizmetleri-Blog

Kıl dönmesi başlangıcı nasıl olur ve kıl dönmesi nasıl anlaşılır?

Yazar Mart 17, 2018 Henüz yorum yok

Kıl dönmesi  başlangıcı nasıl olur, pilonidal sinüs denilen kıl dönmesi  vücudun farklı bölgelerinde oluşabiliyor. Kıl dönmesi genellikle ortalama % 95 oranında kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelir.Vücutta koltuk altı,bacaklarda ağda,epilasyon bölgesinde, göbek bölgesinde ve yüzde kıl batması olarak tanımlanıyor bu bölgelerde de kıl dönmesi oluşabiliyor
Kıl dönmesi başlangıcını  tetikleyen birkaç neden açıklayalım;Özellikle  günboyu masa başında oturarak çalışan,vücut yapısında çokça kıl olan,dar elbise giyenlerde kıl dönmesi daha sık meydana gelir.
Kıl dönmesi başlangıcı yaş ve cinsiyet bakımından da farklılık gösterebiliyor peki erkek-kadın,yaş aralığı nedir diye soracak olursanız;kıllanmanın en yoğun  dönemi olan 15-40 yaş aralığı ve  erkeklerde görülür.Kilolu ve terleyen kişilerde,kıl dönmesi oranı daha yüksektir
Kıl dönmesinin anlaşılması için, öncelikle vücudun neresinde oluştuğuna bakmak lazım.
Kıl dönmesi dökülen kılların deri altına girmesiyle oluşur. Kılların cildi delmesi sonucunda, cilt altında bir çukurluk oluşur.Bu kılların artmasıyla vücutta bir tepki olarak çevresi ince bir zarla çevrilmeye başlar. Zamanla vücudun bunları yok etmeye çalışması yüzünden salgılanan sıvıyla bölgede enfeksiyon meydana gelir.
Bu durumda kötü kokan akıntı, apse, ağrı gibi belirtiler oluşur. Bu aşamaya gelen kıl dönmesi kolayca anlaşılabilir.

 

Kıl dönmesi başlangıcı ve  belirtileri nelerdir?

Kıl dönmesi  başlangıcı ve  belirtileri nelerdir ?Kıl dönmesi  ilk başlarda  hastaya fazla rahatsızlık vermez hernagi bir ağrıya yol açmaz. Ağrı ve rahatsızlığa yol açmadığı için hastada pek umursamaz fakat bu sırada  cilt altında toplanan kılların sayısı da oldukça fazlalaşır.Kıllar fazlalaşınca iltihap toplamaya başlar ve kist büyür, ağrılar da yavaştan başlamış olur

Kıl dönmesinin belirtisinin  en basit yolu kuyruk sokumu bölgesinde daha önceden var olmayan büyük bir sivilce veya yağ bezesi benzeri bir şişlik olup olmadığını kontrol etmektir. Bu şişlik bazen ağrı yapabilir ancak her zaman ağrılı olacak diye bir kural yoktur.
Kıl dönmesi iltihaplandıysa kendini belli edecektir. İltihaplı kıl dönmesi ağrı, akıntı, akan iltihabın kokusu, kaşıntı ve ateş gibi belirtilere yol açar. Zaten hastaların doktora gitmesinin başlıca nedeni akıntı, kaşıntı ve ağrıdır.

Kıl dönmesi  anestezi  ve kıl dönmesi  ameliyat tipleri

Öncellik kıl dönmesi  ameliyat yöntemlerini açıklamadan küçük bir bilgilendirme yapmakta yarar var

Kıl dönmesinin iç organlarla bir bağlantısı yok dolayısyla tedavi edilmezse kişilere herhangi ciddi bir komplikasyon doğurmaz ancak kıl dönmesinin yarattığı ağrı, oturamama, akıntı, şişlik, kızarıklık, kaşıntı, kötü koku gibi şikayetlerin daha da artmasına sebep olur. Bu şikayetlerin artışı, apsenin büyümesi ameliyatın türünü ve ameliyat yapılacak olan bölgenin büyümesine sebep olabilir.

 

Kıl Dönmesi Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Kıl dönmesi ameliyatları 5 farklı yöntem ile yapılmaktadır. Bunlar açık bırakma, yarı açık bırakma, mikrosinüsektomi, premier kapatma, flep yöntemidir. Her birinin bir diğerine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Cerrahın uygulayacağı yöntem cilt dokusuna, kıl dönmesinin seyrine, daha önce aynı yerde kıl dönmesi ameliyatı uygulanıp uygulanmamasına göre değişmektedir.Bu yöntemleri daha sonra detaylı bir şekilde ayrı başlıklar altında irdeleyeceğiz fakat gelin bu yöntemlerin ne olduğu kısa kısa açıklayalım

Açık Bırakma Tekniği: Kolay bir yöntem olan açık bırakma tekniğinde; kıl dönmesinin olduğu alan açılır, kıl yumağıyla birlikte çıkartılır ve sonra yara kapatılmaz, kendi kendine dolması beklenir.

Yarı Kapama Tekniği (intrafleksiyon):  Yarı kapama tekniğinde kıl dönmesinin olduğu bölge çıkarılır ve yandaki parçalar boşlukta kalan zemine dikilir, orta kısım hafif açık kalır.
Açık kapama tekniğine göre enfekte olma ihtimali daha düşüktür. Ortalama 25 dakika sürer. Kolay bir yöntemdir ve yarı kapama yöntemi ile yapılan operasyonlardan sonra işe dönüş 3-5 gündür.

Premier Kapama Tekniği: Kıl dönmesi ameliyatlarında uygulanan eski ameliyat yöntemidir. Kıl dönmesinin olduğu bölüm çıkartılır ve iki uçtan dikilir. Ortalama yarım 30 dakika sürer ve enfeksiyon olma ihtimaline karşı bir hafta pansuman gerektirir. Kolay bir yöntemdir ancak tekrarlama ihtimali yüksek olduğu için günümüzde pek tercih edilen bir yöntem değildir. Yara izi büyük olabilir.

Mikro Sinüsektomi: Günümüzde en çok uygulanan kıl dönmesi ameliyatıdır. Lokal anestezi altında 1-2 cm kesilerek kıl yumağı çıkartılır. Hasta açısından da cerrah açısından da oldukça konforludur. İyileşme süresi çok kısadır. Yara izi oldukça küçüktür.

Flap Yöntemi: Diğer ameliyatlara göre tekrarlama ihtimalinin daha düşük olduğu için cerrahların tercih ettiği ameliyat türüdür. Kıl dönmesinin olduğu bölge kesilerek çıkartılır.Çıkartılan bölgeye başka bir yerden alınan kılsız sağlam cilt dokusu dikilir.

 

Hangi Anestezi Yöntemi İle Yapılır?

Kıl dönmesi ameliyatlarında spinal anestezi, lokal anestezi ve genel anestezi altında yapılır.Uygulanacak olan anestezi yöntemi; kıl dönmesinin bulunduğu bölgeye, uygulanacak cerrahi yönteme ve hastanın durumuna göre (örneğin; lokal anestezi ilaçlarına alerjisi olan kişilerde genel anestezi uygulanır) değişebilir.