free hit counter
Tedavi Hizmetleri-Blog

Kıl Dönmesi Belirtileri

Yazar Ocak 30, 2017 Henüz yorum yok

Kıl Dönmesi Belirtileri oluşum gösterdiği yer olan kuyruk sokumu bölgesinde kendini göstermektedir. Kıl dönmesinin belirtilerine geçmeden evvel kısaca neden oluştuğunu anlatalım. Saç ve vücut kıllarımızın dökülerek kuyruk sokumunda birikmesi sonucu oluşur. Bu bölgede biriken bu saç ve kıllar cilt üzerinde yer alan küçük gözeneklerden içeri girerler. Tabi bunun en önemli sebebi ise aşırı baskı ve ağırlıktır. Özellikle kilolu insanlarda baş gösteren bu rahatsızlık ağırlığın bölgede yoğunlaşması ve baskı sonucu kılların buldukları deliklerden içeri girmesiyle oluşur. Vücut içerisine giren bu kıllar bulundukları yerde iltihaplamaya başlar ve sonucunda kıl dönemsi ismini verdiğimiz rahatsızlık oluşur.Aşağıda kıl dönmesi belirtileri nelerdir maddeler şeklinde belirtelim.

Kıl Dönmesi Belirtileri

  • Kıl dönmesi oluşmaya başladığı yerde önce sivilce şeklinde küçük bir tümsek oluşturur. Bu tümsek zamanla büyüyecektir. Ama öncesinde;
  • Şiddetli kaşıntılar oluşturur. Daha sonra akneli bir yapıya dönüşen bu sivilce akmaya ve kötü bir koku yapmaya başlar.kıl dönmesi belirtileri
  • Rahatsızlığa sahip olan hastaların bazılarında sırt bölgesinde ağrı yapmaya başlar.
  • Üzerinde taşıdığı bakteriler neticesinde içeride iltihaplanmaya sebep olan kıl dönmesi daha sonra kanlı akıntı şeklinde akarak çamaşırlarınızı dahi kirletebilir.
  • Rahatsızlık enfeksiyondan dolayı kişide ateş, halsizlik ve bulantı benzeri şikayetlere de sebep olabilir.
  • Kıl dönmesinin en son belirtisi ise hastanın artık oturamaz hale gelmesi ve dayanılmaz ağrılarla karşı karşıya kalmasıdır.

Kıl dönmesi belirtileri ortaya çıkmaya başladığında genellikle ihmalkar davranan hastalar çoğu zaman en son noktayı beklemektedirler. Bu hususta hastaların tamamına tavsiyemiz kaşıntı, akne, sivilce benzeri bir problem baş gösterdiği an genel cerraha görünmeniz olacaktır. Doktor bu belirtilerin kıl dönmesi olduğu hususunda bir karara varırsa gerekli işlemi yapacak ve sizde rahatsızlığın ileri evrelerini yaşamadan bu dertten kurtulmuş olacaksnız.

Kuyruk Sokumunda Şişlik

Kuyruk Sokumunda Şişlik oluşması her zaman kıl dönmesi anlamına gelmez. Çünkü genel olarak kuyruk sokumunda şişlik oluşması dışarıdan alınan darbeler neticesinde ortaya çıkmış olabilir. Ya da uzun süre oturmak ve vücut ağırlığını bu bölgeye vermek kuyruk sokumunda şişlik oluşmasına sebebiyet verebilir. Ancak kuyruk sokumunda şişlik oluşması bu bahsettiğimiz konular dışında klımıza ilk gelen kıl dönmesine işarettir. Bu yüzden fark edildiğinde doktora gidilmelidir.