free hit counter
Tedavi Hizmetleri-Blog

Kıl Dönmesi İçin İlaç

Yazar Şubat 25, 2017 Henüz yorum yok

Kıl dönmesi için ilaç kullanımı hastalığın düzelmesi adına herhangi bir etki yaratmayacaktır. Çünkü kıl dönmesinin oluşma sebebi vücudumuzdan dökülen saç ve kıllardır. Bu kıllar kuyruk sokumu bölgesinde birikerek oturup kalkma, yatma vb. çeşitli hareketlerimiz sonrasında basınca uğrayarak vücudumuzda yer alan delik ve gözeneklerden içeri girerler. İçeri girdikten kısa bir süre sonra üzerlerinde taşıdıkları bakterilerin buradaki sıcaklıkta çoğalmaları neticesinde bir iltihap durumu oluşmaktadır. Ve bu iltihap zamanla cilt üzerinden dışarı vurur ve hastanın oturamayacak kadar kötü durumda olmasına sebep verir. Bu uzun ve detaylı örnekten sonra anlatmak istediğimiz şey aslında; kıl dönmesi oluşumunun dahili (içerden) kaynaklanan bir sorun olmadığı tamamen harici (dışarıdan) gelen yabancı maddelerin sebep olduğu bir rahatsızlık olduğuna kanaat getirmeniz olacaktır. Yani kıl dönmesine sebep olan kıl yumakları o bölgeden çıkarılmadığı sürece hastalığın tedavisi mümkün değildir. Kıl dönmesi için ilaç önerisi yapan doktorlar bu konuda %100 yanılmaktadırlar.Çünkü kıl dönmesi için ilaç tedavisi yoktur

Kıl dönmesi için ilaç-Kıl Dönmesinin Geçmesi İçin Ne Yapılabilir?

Kıl dönmesinin geçmesi için yapılacak tek şey doktora gidip muayene olmak ve doktor kontrolü eşliğinde tedavi olmaktır. Tedavi olmaktan kastımız ise Flap ya da Mikrosinüsektomi ile operasyon geçirip kıl yumağının alınmasıdır. Yani kıl dönmesi için ilaç kullanımı ancak bu operasyonlardan sonra yapılabilir. Bunun sebebi ise sürecin hızlı ilerlemesinin sağlanmasıdır. Peki her iki operasyonu da birbiriyle kıyaslayacak olursak nasıl bir sonuca ulaşırız? İşte Cevabı:

  • Flap (eski usül) ameliyat profesyonel ameliyathane ortamında ve doktor, hemşire, asistan vb. kalabalık bir grupla gerçekleşir.
  • Mikrosinüsektomi de ise büyük ameliyathanelere hiç gerek yoktur. Steril bir klinik ortamında dahi rahatlıkla tedavi olabilirsiniz. Bir genel cerrah ve bir hemşire operasyon için yeterlidir.
  • Flap operasyonu narkoz kullanılarak anestezi usulüyle yapılır. Yani hasta uyutulur. Ve operasyon sonrası kendine gelmek için yoğun bakıma götürülür. Daha sonra da en az 1 gün normal odada gözetim altında kalması gerekir.
  • Mikrosinüsektomide ise hastanın yalnızca kuyruk sokumu bölgesine lokal anestezi yapılır. Operasyon sırasında hastanın bilinci açıktır. Ve işlemden hemen sonra evinde istirahat edebilir.
  • Flap ameliyatı rahatsızlığın büyüklüğüne göre 60-90 dakika sürebilmektedir. Ve kıl yumağını çıkarmak için açılan kesik 7-10 cm arasında değişir.
  • Mikrosinüsektomi ise sadece 25-30 dk sürmektedir. Kıl yumağını çıkarmak için açılan kesik 3 cm’yi geçmez.

Günümüzde Mikrosinüsektomi  operasyonu yalnızca özel hastane ve kliniklerde kullanılmaktadır.

                      Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi İletişim ve Randevu İçin;

                                                                  Bakırköy

                                                       Tel1: 0212 573 50 75
                                                       Tel2: 0533 031 22 99

                                                                  Nişantaşı

                                                       TEL1 : 0212 232 99 24
                                                       TEL2 : 0212 265 99 99