free hit counter
Tedavi Hizmetleri-Blog

Kıl Dönmesi Kimlerde Görülür

Yazar Ocak 17, 2018 Henüz yorum yok

Kıl dönmesi kimlerde görülür sorusuna bir cevap bulalım; kıl dönmesi  olarak bilinen sağlık problemi, kuyruk sokumu kısmında ortaya çıkan zaman zaman iltihaplı, zaman zaman da akıntılı kronik bir hastalıktır. Erken dönem belirtileri ağrı şişlik kızarıklık; geç dönemde ise akıntı ile kendini belli etmektedir. Kıl dönmesinin ilk belirtileri olarak akıntı şikayetleri bulunur.

Kıl dönmesinin tıbbi veya Latince karşılığı Pilonidal Sinus’dür. Pilonidal kelimesinin anlamı kıl yuvasıdır. Vakaların bir kısmında ameliyat piyesinin içinden kıl kümeleri çıkarken bazı vakalarda ve özellikle kadınlarda apse veya kist içinde kıl bulunmamaktadır. Bu yüzden, hem pilonidal sinüs hem de Türkçe’de kullanılan kıl dönmesi tanımı, bu hastalığı tanımlamada eksik kalmaktadır.

Hastalık tablosunu daha iyi tanımlayan başka bir terim Kist Dermoid Sakral’dır. Kuyruk sokumu kemiği üstündeki cilt kistini daha iyi tarif ettiği için bu tanım tercih edilmektedir. Ayrıca kıl dönmesi tanımlaması bazı hastalar tarafından yanlış olarak, vücudun her hangi bir yerindeki kıl kökü adi iltihabı için de kullanılmaktadır.

Kıl Dönmesi Kimlerde Görülür?

kıl dönmesi kimlerde görülür bu maddelere bakalım;

  • Koyu saçlı kıllı kimselerde;
  • Tüm kıl dönmesi vakalarının % 75’I ergenlik ile 40 yaş arası erkeklerde görülürken, daha ileri yaşlarda çok nadir görülür;
  • Kıl dönmesi olan kadınlarda hastalık erken yaşta ergenliğin hemen sonrasında ortaya çıkar;
  • Hastalar koyu tenli, kıllı ve çoklukla kiloludur;
  • Hastaların neredeyse yarısında tablo ilk abse şeklinde ortaya çıkar.

Yapılan bilimsel çalışmalarda; ofis tipi çalışmanın %44, aile öyküsünün %38,  obezitenin %50, bölgesel bası ve tahrişin %34 hastalığın görülme oranını arttırdığı bulunmuştur.

Kıl dönmesi hastalığının görülme sıklığı, kişinin kıl karakteristiğinden de etkilenir: kıvrımlı, sert olması ve uzama hızı gibi. Beyaz ırk, Asyalılara veya Afrikalılara oranla daha çok görülür. Diğer etkili dış faktörler, aşırı terleme, uzun süreli oturma gerektiren aktiviteler, kalçaların biri birine sürtünmesi, kişisel hijyenin yetersizliği, şişmanlık, bölgesel baskı ya da travma. Kıl dönmesi hastalığının, askerlik çağında ve askerlik sürecinde daha sık görülme nedenini de açıklıyor bu durum. Askerlik yapan genç erkekler arasında görülme sıklığı % 8.8 oranına çıkabilmektedir.

Randevu ve İletişim

İstanbul Bakırköy Medicine Art

Tel: 0212 574 25 25
Tel2: 0553 665 64 02
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar

Nişantaşı (Şişli)

Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
Tel2: 0212 232 99 24
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52