free hit counter
Tedavi Hizmetleri-Blog

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Yazar Şubat 2, 2017 Henüz yorum yok

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır? Özellikle genç erkeklerde son dönemde ortaya çıkmaya başlayan kıl dönmesi rahatsızlıkları çoğuzaman basit bir sivilce sanılarak ciddiye alınmamaktadır. Rahatsızlığın baş gösterdiği kişiler bunu idrak edememekte ve önlem almamaktadır. Kıl dönmesi nasıl anlaşılır? Bu hususta çok yerinde bir sorudur.  Bu rahatsızlığın bir çok evresi vardır. Öncelikli olarak kıl dönmesi nedir? Ne şekilde ortaya çıkar? Bu soruların cevabını verelim:

  • Kıl dönmeleri genetik olarak ortaya çıkmadıysa çoğunlukla saç ve vücut kıllarının koparak kuyruk sokumunda birikmeleri sonucu oluşur.
  • Kuyruk sokumu bölgesinde biriken bu kıl ve tüyler terleme yoluyla yumuşayan cilt dokusu üzerindeki çeşitli gözenek ve deliklerden içeri girerler.
  • Burada iltihaplanmaya sebep olan kıl dönmesi bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Kilolu olmak da kıl dönmesi oluşumunu hızlandıran bir faktördür. Kuyruk sokumunda birikme yapan kılların içeri girmesini kolaylaştıran bir faktör olarak karşımıza çıkar.

Ancak herşeyden evvel belirtmek istediğimiz bir husus var: Kıl dönmesi rahatsızlıkları bazen genetik olsalar dahi çoğu zaman ihmalkar davranıldığı için oluşabilmektedir. Dikkatli ve titiz davranıldığında önlenebilir rahatsızlıklardır.

Kıl Dönmesinde Ne Gibi Belirtiler Gölzenir?

Kıl Dönmesi Belirtilerine geçmeden önce bu rahatsızlığın hastalar tarafından çok geç farkına varıldığını ifade etmek isteriz. Zira hastaların hemen hemen hepsi neredeyse oturamayacak kadar kötü bir hale geldikten sonra doktora gitmektedir. Bunun en önemli sebebi ise yukarıda da belirttiğimiz gibi sorunun basit bir sivilceye indirgenmesidir. Genel olarak kıl dönmesinin belirtilerine bakacak olursak;

  • Kuruk sokumunda şişlik şeklinde kendini gösterir. Daha sonrasında bu şişlik iner ve küçük bir akne halini alır.
  • Akneli bölge sıkça kaşıntı yapar. Kısa bir süre sonra bu akne patlayarak akmaya başlar.
  • Akmaya başlayan akne hem çamaşırlarınızı kirletir. Hem de kötü bir kokuya sebebiyet verir.
  • Sonrasında çeşitli ağrılar baş göstermektedir. Kıl dönemsi rahatsızlığının zirve noktası olan ve aynı zamanda fark edildiği an ise oturma sıkıntısıdır. Hastalar bu aşamada oturmaz hale gelir.

Bu aşamadan sonra hastalar hastanelerin yolunu tutmaktadır. Tedavide önce apse (iltihap) oluşturan alan boşaltılır. Belirli bir süre sonra da hastaya Flap ameliyatı değimiz eski usül tedavi ya da Mikro sinüsektomi ile ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi yapılır.

                                 Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi İletişim ve Randevu İçin;

                                                                  Bakırköy

                                                       Tel1: 0212 573 50 75
                                                       Tel2: 0533 031 22 99

                                                                  Nişantaşı

                                                       TEL1 : 0212 232 99 24
                                                       TEL2 : 0212 265 99 99