free hit counter
Tedavi Hizmetleri-Blog

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Yazar Ocak 30, 2017 Henüz yorum yok

Kıl Dönmesi Neden Olur? Son derece önemli bir rahatsızlık olan ve tıp dilindeki adı pilonidal sinüs olan kıl dönmesinin hangi sebeplerden ötürü oluştuğu hastalar tarafından merak edilen bir konudur. Birden bire ortaya çıkan ve hastaların bütün yaşantısını kabusa çeviren kıl dönmesi neden olur? İşte cevabı:

  • Öncelikle açıklık getirilmesi gereken önemli bir konnu var: Kıl dönmesi rahatsızlığı çoğu zaman kıl batması ile karıştırılır. Kıl batmaları vücudumuzdan çıkan kılların yön değiştirerek tekrar vücuda batması olayıdır.
  • Kıl dönmesi ise dökülen saç ve vücut kıllarının kuyruk sokumunun olduğu yerde birikerek vücuttan içeri girmesi ile oluşur.
  • Cil üzerinde bulunan gözenek veya çeşitli deliklerden içeri giren kıllar burada iltihap oluşturur.
  • Oluşan bu iltihap zaman içinde önce basit bir akne ve kaşıntıya sonrasında ise yara şeklinde koku ve akıntı yapan bir rahatsızlığa dönüşür.
  • Tüm bu aşamaların son noktası ise dayanılmaz ağrılar ve artık oturamaz hale gelen hastalardır.

Üzerinde durulması gereken en önemli hususlardan bir tanesi bu rahatsızlığın kalıtsal olmamasıdır. Yani doğuştan değildir. Sonradan ortaya çıkar. Ailenizde ya da yakın bir akrabanızda oluşmuş olması sizin için bir anlam ifade etmez. Yukarıdaki sebeplerden dolayı oluşan bu rahatsızlık tedbir alındığında kesinlikle ortaya çıkmayacaktır.

Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır? Rahatsızlığın sebep olduğu şikayetleri yoğun bir şekilde yaşayanlar en çok kıl dönmesi tedavisini merak etmektedirler. Ziyadesiyle ciddi bir rahatsızlık olan kıl dönmesi tedavi edilmediğinde hastaları toplum içine çıkamaz ve işe gidemez hale getirmektedir. Rahatsızlığı ilk fark ettiğiniz andan itibaren mutlaka bir genel cerraha görünmelisiniz. Cerrahın incelemesi sonrasında gerekli tedavinin ivedilikle uygulanması şarttır. Devlet hastanelerinde kullanılan Flap Ameliyatı eski usül bir tedavi yöntemidir. Ve anestezi gerektirdiği için hasta narkoz verilerek uyutulur. Ortalama olarak 7-10 cm arasında bir kesik açılarak kıl dönmesinin bulunduğu iltihap alınır. Sonrasında ise dikiş atılarak kesik kapatılır. Fakat dikişin olduğu yerde iz kalma ihtimali oldukça yüksektir. Ameliyat sonrası hastanın en az 1 gün süreyle müşahade altında kalması gerekir.

                            Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi İletişim ve Randevu İçin;

                                                                  Bakırköy

                                                       Tel1: 0212 573 50 75
                                                       Tel2: 0533 031 22 99

                                                                  Nişantaşı

                                                       TEL1 : 0212 232 99 24
                                                       TEL2 : 0212 265 99 99