Tedavi Hizmetleri-Blog

Kıl Dönmesi Nedir? – Pilonidal Sinüs Nedir?

Yazar Mart 15, 2018 Henüz yorum yok

pilonidal sinüs, kuyruk sokumu bölgesinde cildin altında bir kavite (boşluk, kist, kıl kisti, pilonidal kist) gelişimidir. Oluşan bu boşlukta, kist içinde sıklıkla kıl bulunur.
Kıl dönmesi bu boşluğun iltihabı sonucu kuyruk sokumu bölgesinde cildin altında kronik infeksiyon meydana gelir. Vücudun birçok bölgesinde kıl dönmesi hastalığı gelişebilir.
En sık görüldüğü bölge ise kuyruk sokumu bölgesidir. Pilonidal’in literatürdeki anlamı “kıl yuvasıdır”.Sinüs’ün literatürdeki anlamı “anatomik boşluk, çukurluk” tur.Araştırmalar, orta hattaki kıl köklerinin (follikülerinin) cilt salgıları ya da kıllar ile tıkanması sonucu hastalığın başladığını göstermektedir.Bu folliküllerin açılması sonucunda infeksiyonun cilde yayılması ile oluşan bir hastalıktır. Bu doğuştan olan bir durum değildir. Hastalığın ilerleyen safhalarında kıl dönmesi ameliyatı gerekmektedir.

Kıl Kistinin Görüldüğü Başka Yerler Yok Mudur?

Kıl dönmesinin bir başka görüldüğü yer de göbek çukurudur. Göbek çukuru derin ve dar olan kıllı kişilerde iltihaplanma ve akıntı olabilir.
Kıllar buraya da girerek pis kokulu akıntılar, hatta nadiren, göbek çukurunda veya karın içinde abse ve fistüller oluşturabilirler.