free hit counter
Tedavi Hizmetleri-Blog

Kıl Dönmesi Nedir? – Pilonidal Sinüs Nedir?

Yazar Mart 15, 2018 Henüz yorum yok

Kıl dönmesi nedir?  kıl dönmesi nasıl oluşur bu soruları defalarca duyduk ama kirli bilgilerin önüne geçilmekten başka birşey yapılmadı.
Bir çok internet sitesinda yayında kıl dönmesi ile bilgiler verilmekte olup biz bu yazımızda belki en yeni ve en düzgün bilgileri vermek istiyoruz. Burada çok şaşırtıcı ve ilginç bilgiler bulacağınızı düşünüyoruz.Ve bunu gerçek anlamda idaa ediyoruz.  Kıl dönmesi nedir? Kıl dönmesi  aslında daha anne karnındayken sizin ilerde bu hastalığa yakalanacağınızın belli olduğu bir rahatsızlıktır. Çünkü bu hastalık daha anne karnındayken yani embriyonel dönemdeyken vücudun dış tabakası olan ektoderm adlı cildi ve eklerini yani kılları oluşturan tabakanın bir katlantı hatası sonucu ortaya çıkmaktadır.

Bu konuda biraz embriyolojik bilgi verelim. Erkek ve kadın eşey hücresi yani yumurta ve sperm birleştikten sonra tek hücreliyken defalarca bölünerek rahim içerisine yerleştiğinde bir hücre kümesi halinde yani duta benzer bir görünüm alır ve morula ismini alır.
Gelişme devam ettikçe bu dut görünümü yassılarak bir tabaka veya plak halini alır ve arkaya doğru kıvrılarak ortada omurilik oluşacak şekilde bir boşluk bırakarak arka ortada boydan boya birleşir. Bu tüp şeklindeki oluşumun bir üst açıklığı (ağız) ve bir alt açıklığı vardır (anüs yani makat).

İşte bu sırtın orta hattının iki yakasının fermuar gibi yukarıdan aşağıya birleşmesi yakaların bazen alt uçta içe kıvrılma veya altlıüstlü kalma gibi birleşme hatası ile sonuçlanır.
Bunun sonucunda da vücuttaki tüm hücre ve organları oluşturabilme potansiyelinde olan ektoderm adlı dış tabakaya ait kök hücre adı verilen hücrelerin cilt altında kalarak 20-30 yaşı civarında kıl üretmeye başlaması söz konusudur.
Ektoderm tabakasındaki bu kök hücrelerden gelişen diğer bir yapı ise diştir ve çok şaşırtıcı bir şekilde  sinüs pilonidalis ameliyatında çıkartılan kist içerisinde nadiren de olsa diş gözlenmektedir. Bir dişin bu bölgeye dışarıdan girmiş olamayacağı düşünülürse bu yapının yani diş veya kılın burada üretildiği açıktır. Bu nedenle çok uzun senelerdir insanlara sinüs pilonidalisin içerisine kılın dışardan girdiği şeklinde oluşturulmuş yanlış bilgi ve önyargı artık ortadan kalkmaktadır.

Kıl Dönmesi Nedir? – Pilonidal Sinüs Nedir?

Kıl dönmesi nedir? hakkında size gereken bilgiyi sağladığımıza göre şimdiyse pilonidal sinüs hakkında biraz bilgi verelim .
Pilonidal sinüs, kuyruk sokumu bölgesinde cildin altında bir kavite (boşluk, kist, kıl kisti, pilonidal kist) gelişimidir. Oluşan bu boşlukta, kist içinde sıklıkla kıl bulunur.
Kıl dönmesi bu boşluğun iltihabı sonucu kuyruk sokumu bölgesinde cildin altında kronik infeksiyon meydana gelir. Vücudun birçok bölgesinde kıl dönmesi hastalığı gelişebilir.
En sık görüldüğü bölge ise kuyruk sokumu bölgesidir. Pilonidal’in literatürdeki anlamı “kıl yuvasıdır”.
Sinüs’ün literatürdeki anlamı “anatomik boşluk, çukurluk” tur.Araştırmalar, orta hattaki kıl köklerinin (follikülerinin) cilt salgıları ya da kıllar ile tıkanması sonucu hastalığın başladığını göstermektedir.
Bu folliküllerin açılması sonucunda infeksiyonun cilde yayılması ile oluşan bir hastalıktır. Bu doğuştan olan bir durum değildir. Hastalığın ilerleyen safhalarında kıl dönmesi ameliyatı gerekmektedir.

Kıl Kistinin Görüldüğü Başka Yerler Yok Mudur?

Kıl dönmesinin bir başka görüldüğü yer de göbek çukurudur. Göbek çukuru derin ve dar olan kıllı kişilerde iltihaplanma ve akıntı olabilir. Kıllar buraya da girerek pis kokulu akıntılar, hatta nadiren, göbek çukurunda veya karın içinde abse ve fistüller oluşturabilirler.