free hit counter
Tedavi Hizmetleri-Blog

Kıl Dönmesi Nedir? Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Yazar Nisan 26, 2018 Henüz yorum yok

Kıl dönmesi nedir ? Kıl dönmesi,tıp literatüründe adı pilonidal sinüs olan bir rahatsızlıktır. Normal olarak kıl kökleri deri üzerinde yerçekimine ters bir yönde gelişim gösterir. Fakat kıl dönmesi rahatsızlığında kıl kökü olması gerektiği gibi deri üzerine doğru değil, aksine deri içerisine doğru yönelim göstermektedir. Bu şekilde deriye yönelen kıl kökü geliştikçe deri içerisinde büyümektedir. Bu durumda deride kıl dönmesi adı verilen lezyon oluşacaktır.Kıl dönmesi nedir sorusuna verdiğimiz cevaptan sonra şimdiyse kıl dönmesi belirtileri nelerdir ve kıl dönmesi nasıl geçer sorularına cevap bulalım.

Kıl Dönmesi Nedir Kıl dönmesi Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer?

kıl dönmesi nedir,kıl dönmesi ameliyatı

Kıl dönmesi belirtileri arasında kıl dönmesinin gerçekleştiği bölgede oluşan kızarıklık sayılabilir. Kıl dönmesinin olduğu bölge sivilcemsi bir yapı gösterecektir. Bunun yanında bu bölge kaşınacaktır. Bazı kıl dönmesi vakalarında lezyon irin akıtmak gibi tepkiler de göstermektedir.

Kıl dönmesi mutlaka ciddi boyutlara ulaşmadan tedavi edilmesi gereken oldukça rahatsızlık verici bir hastalıktır. Bir an önce deri altına müdahale edilerek kıl dönmesi lezyonu boşaltılmalı ve temizlenmelidir. Kıl dönmesi tedavisinde uygulanacak bazı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerden bazıları özellikle cerrahi müdahale gerekmeden gerçekleştirilmektedir ve kişi müdahaleden sonra sosyal yaşamına kaldığı yerden hemen devam edebilmektedir.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavi Yöntemleri

Kıl dönmesi rahatsızlığına kıl dönmesi ameliyatı uygulanmadan da müdahale edilebilmektedir. Cerrahi müdahalede gereksiz yere sağlıklı deri de kesim işlemine uğrarken deriye küçük kesikler atılarak gerçekleştirilen mikrosinüsektomi yöntemi ile sağlıklı deriye müdahale etmeden kıl dönmesine müdahale edilip rahatsızlık ortadan kaldırılabilmektedir.

Kıl Dönmesi Tedavi Sonrası

 Kıl dönmesi tedavi sonrası kişiye eğer cerrahi operasyon uygulanmış ise belli bir süre yatış gerçekleştirmesi gerekebilir. Bunun yanında yaranın cerahatinin de belirli sürelerde akıtılması ve yaraya pansuman yapılması da gerekmektedir. Cerrahi müdahale ile kıl dönmesi rahatsızlığının iyileşme süreci belli bir miktarda sancılı geçmektedir. Bunun yanında deriden büyük bir parça alınması durumunda olunduğundan yaranın kendini kapatması oldukça uzun sürecektir. Yara iyileştikten sonra iz kalması olasıdır.

Kıl dönmesi tedavisi eğer mikrosinüsektomi yöntemi aracılığı ile yapıldı ise sağlıklı deriye gereksiz hasar verilmediği için iyileşme süreci oldukça hızlı geçmektedir. Kişi operasyon bittikten sonra hastaneden sevkini isteyebilir. Ameliyat sonrası işine, günlük aktivitelerine geri döner. Genel narkoz almadığı için narkozun zararları ile uğraşması da gerekmez.