free hit counter
Tedavi Hizmetleri-Blog

Kıl Dönmesi Nerelerde Olur?

Yazar Ocak 30, 2017 Henüz yorum yok

Kıl Dönmesi Nerelerde Olur? Bu rahatsızlık en belirgin olarak kuyruk sokumu dediğimiz bölgede görülmektedir. Bunun da en önemli nedeni: Saç ve vücut kıllarımızın sırtımızdan aşağı doğru kayarak kuyruk sokumunda birikmesi ve burada bulunan gözenek ve vücut deliklerinden  içeri girmesi sonucu oluşur. Burada iltihaplanan kıllar bir süre sonra hastaları oturamaz hale getirir. Hasta olan kişilerin yaşam kalitesi düşer. Bu hususta tedavi şart olur. şimdi kıl dönmesi nerelerde olur ve kıl dönmesinin görüldüğü yerleri açıklayalım

Kıl Dönmesi Nerelerde Olur? Kıl Dönmesinin Görüldüğü Yerler

Kıl Dönmesinin Görüldüğü Yerler yüzdesel olarak ifade edildiğinde;

%95 gibi büyük bir oranda kuyruk sokumunda,

%4 ihtimalle göbek çukurunun olduğu yerde,

%1 gibi neredeyse imkansız olan parmaklarda görülmektedir.

Şimdi ise daha detaylı olarak kıl dönmesinin oluştuğu yerleri inceleyelim:

  • Kuyruk sokumunda oluşan kıl dönmeleri saç ve vücut kıllarının bu bölgede toplanmasıyla oluşmaktadır. Özellikle kilolu insanlarda ortaya çıkmakta olan kıl dönmeleri ağırlığın kuyruk sokumuna yüklendiği oturma zamanlarında ortaya çıkar. Bu sırada terli olan vücut yumuşadığı için gözenekler daha esnek ve genişlemiş halde olacaklardır. Bu sayede bu harici kıllar içeriye girerek burada iltihap oluşturur. En yaygın olan kıl dönmesi oluşumu kuyruk sokumunda olup bu şekilde oluşmaktadır.
  • Göbekte kıl dönmesi ise göbek çukuru ismini verdiğimiz göbek deliğinde tıpkı kuyruk sokumunda olduğu gibi birikme yapan saç, sakal vb. vücut kılları buradan içeri girerek iltihaplanma oluşturur. Göbekte kaşıntı şeklinde kendini göstermeye başlayan rahatsızlık daha sonra şişme yapar. Bunun sebebi içeride oluşan iltihaptır.
  • Parmakta kıl dönmesi özellikle saç, kıl, tüy vb. şeylerle ilintili bir meslek yapan berberlerde olur. Saç veya sakal kesimi sırasında parmaklar iyi yıkanmadığında bu kıllar parmak aralarında birikerek gözeneklerden içeri girebilir. Bu da bir başka kıl dönmesi vakasıdır. Ancak bu durum yüzdesel olarak çok ama çok seyrek görülen bir vakadır.

 

Göbekte Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl Dönmesi Nerelerde Olur?

 

Göbekte Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir? Bu da oldukça merak konusu olan bir olaydır. Çünkü göbek üzerine kuyruk sokumunda olduğu ameliyat gerçekleştirmek daha zorludur. Bu yüzden doktorlar bunun yerine daha farklı yollar tercih ederler. Temizlik yapılarak gerçekleşen tedavide ucu pamuklu olan bir çubuk yardımıyla göbek deliğinin içi temizlenir. Bunun dışında siz de sıkça banyo yaparak ve üstünüzü değiştirerek göbekte kıl dönmesi sorununu önleyebilirsiniz.

 

                                           Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi İletişim ve Randevu İçin;

                                                                                      Bakırköy

                                                                              Tel1: 0212 573 50 75        

                                                                               Tel2: 0533 031 22 99

                                                                                     Nişantaşı

                                                                               TEL1 : 0212 232 99 24
                                                                               TEL2 : 0212 265 99 99