free hit counter
Tedavi Hizmetleri-Blog

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Neden Oluşur?

Yazar Şubat 16, 2017 Henüz yorum yok

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Neden Oluşur? Oluşma sebebine yönelik özellikle uzmanlar kendi arasında ikiye bölünmüş durumdadır. Bir grup uzman bu olayın tamamen genetik olduğunu ve kıl dönmesinin tamamen vücut tarafından üretildiğini düşünmektedir. Onlara göre kıl dönmesi oluşumu dahili bir problemdir. Ve vücut kendi üretir. Diğer taraftaki grubun tezine bakacak olursak da onların tezi ise harici bir oluşum olduğuna yöneliktir. Yani dışarıdan gelen kılların kuyruk sokumundaki deliklerden içeri girmesi sonucu oluştuğuna yöneliktir. Ve işin ilginç yanı her iki tarafında haklı olduğu nokta çok fazladır. Zira iki tür kıl dönmesi oluşumu da görülmektedir. Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Neden Oluşur? Şeklinde bize soracak olursanız biz tavsiye ettiğimiz tedavi Merkezlerinde kıl dönmesi konusunda tedaviye gelen hastaların rahatsızlık oluşumlarını incelediğimizde her iki şekilde de oluşmuş pilonidal sinüs rahatsızlıklarıyla karşılaştık. Dolayısıyla genetik olabileceği gibi dışarıdan yabancı cisimlerin girmesi sonucunda da oluşabilmektedir.

Kıl Dönmesinin Oluşum Evreleri

Kıl dönmesi rahatsızlığının harici yani yabancı cisimlerin dışarıdan girmesi şeklinde inceleyecek olursak;

  • Saç ve vücudumuzdan koparak dökülen saçların kuyruk sokumu bölgesi ve göbek deliğinde birikme olasılığı her insan için söz konusu olabilmektedir. Tabi bu durum erkeklerde daha ileri seviyededir.
  • Burada biriken bu kıllarkişinin ağırlığı doğrultusunda basınçla içeri doğru girmektedir.
  • Bu bölgelerde biriken kıllar çeşitli vücut delikleri ve gözeneklerden içeri girmektedirler.
  • İçeriye giren bu kıllar bir yumak oluşturmaktadır. Ve kısa zaman içinde üzerlerinde taşıdıkları bakterilerin iltihap oluşturması sonucunda kendilerini gösterirler.
  • Bu iltihabın dışarıda gözükmeye başlaması birkaç haftayı bulmaktadır. Akne şeklinde beliren iltihap önce kaşıntıya sonra ise hafif hafif ağrılara sebep olur.
  • İltihap ilerledikçe akne kendini irin şeklinde dışarıya akıtmaktadır. Bu akıntı bazen kanlı olabilmektedir. Ve iç çamaşırlarınızın kirlenmesine sebep olur.
  • İltihap ilerledikçe kötü kokular da baş göstermektedir. Ve hastalığın son noktası ise kişinin ağrı ve sancı yüzünden oturamayacak kadar kötü hale gelmesidir.

Kıl dönmesi problemiyle karşı karşıya kalan hastalar normal şekilde oturamaz. Yüz üstü ya da yan bir biçimde oturarak hayatlarına devam edebilirler. Dolayısıyla bir an önce hastalığın tedavi edilmesi şarttır.

                            Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi İletişim ve Randevu İçin;

                                                                  Bakırköy

                                                       Tel1: 0212 573 50 75
                                                       Tel2: 0533 031 22 99

                                                                  Nişantaşı

                                                       TEL1 : 0212 232 99 24
                                                       TEL2 : 0212 265 99 99