free hit counter
Tedavi Hizmetleri-Blog

Kıl Dönmesinde  Tedavi Yöntemleri nelerdir? Kıl dönmesi Nasıl anlaşılır

Yazar Nisan 2, 2018 Henüz yorum yok

Kıl dönmesi kadın ve erkeklerde ortaya çıkan fakat daha çok genç yaştaki erkeklerde sıklıkla yaşanan bir durum haline gelmiştir. Kıl dönmesi başlangıcı kıl bir sivilce gibi sanılırken sonrasında sıkıcı bir durum halini alır. Hastalığının nedenleri olarak kesin bir bulgu yoktur. Hormonların katkısı, düşen saçların kuyruk sokumundan sürtünme ile cilt altına girmesi ve uzun süre oturma durumları neden olarak gösterilmektedir. Bölgede şiddetli ağrı, şişlik, kızarıklık, iltihaplanma, kötü koku söz konusu olur. Bu hastalığın tedavisi için mutlaka bir genel cerrahi uzmanına başvurulmalıdır. Bu  sorunlar ile karşı karşıya kalmamak için bölgenin temiz olmasına dikkat edilmesi, hijyene dikkat edilmesi önemli detaylardır. Sorun belirtilerle kendini gösterir. Gözlemlenen belirtiler sonrası mutlaka doktora gidilmelidir.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır

Kıl dönmesi yaşanan ağrı, kızarıklık, şişlik, iltihaplanma, kötü koku gibi durumların yaşanması ile birlikte hastada sıkıntılar baş göstermeye başlar. Bu belirlemeler doğrultusunda hekim muayenesi ile kesin tanı konulur. Bu rahatsızlığı olan hastalar ilgili muayeneden sonra rahatsızlığın aşaması tespit edilir ve hastaya müdahale kısmı başlar. İşlem sonrası hasta 15-20 dk. dinlendirilip evine gönderilir.

 

 

Kıl dönmesi kadın ve erkeklerde ortaya çıkan fakat daha çok genç yaştaki erkeklerde sıklıkla yaşanan bir durum haline gelmiştir.

 

Kıl Dönmesinde Apse Oluşumu

Kıl dönmesi artık belli bir büyüklüğe ulaştığında mutlaka uzman bir hekim tarafından alınma zamanı gelmiş demektir. Aksi takdirde büyüme daha fazlalaşır ve daha ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verir. Apse büyümeden boşaltılmalıdır.

Kıl dönmesi lazerle tedavi edilebilmektedir. Lazerle bu işlem için kullanım şekilleri söz konusu olup bunların başında bölgede epilasyon işleminin yapılması gelir. Bu bölge kıllardan kurtulursa birikim söz konusu olmaz ve kıl dönmesi yaşanmaz. Dolayısıyla epilasyon amaçlı lazer hastalığın tekrarının yinelenmesinde engel teşkil eder. Yine lazerle kesme tekniği vardır ki, neşterle kesme karşısında teknik oldukça tercih edilir. Kanalların lazerle yakılması tekniği vardır ki buradaki kıl yumağı kesilerek çıkarılır ve o kanal yakılır. Amaç doku bırakmamaktır. Lazerle kıl dönmesi tedavisi ile hastalık bölgesindeki kılların lazerle tedavisi var olan teknikler arasındadır. Lazer uygulamaları sayesinde de tekrarlama ihtimalleri azalır.

Lazerle  tedavi aslında en kolay yöntemlerden biri olarak sayılmaktadır. Bu durumu yaşayan kişi için gerek sosyal hayatından gerekse iş hayatından çok fazla uzaklaşmaya gereksinim olmadan sorundan kurtulabilmektedir. Ancak eğer durum kiste dönüşmemişse lazer tedavisi bu konuda öncü bir tedavi olarak sayılmaktadır. Ancak diğer türlü ise mutlaka cerrahi tedavi şart hale gelmektedir. Lazer ile kıl dönmesi tedavisinde; tedavi gerçekleştirildikten sonra bölgedeki kılların lazer epilasyon ile yok edilmesi işlemini kapsar. Genelde kuyruk sokumu olağan bölge olduğundan buradaki kılların alınması ile hastalığın tekrar nüksetmesi engellenir. Lazer epilasyon sayesinde %70lere kadar bir başarı elde edilmiştir. Ortalama seanslar 10 dakikayı geçmez ancak seanslarda mutlaka konusunda uzman doktor kontrolünde yapılmalıdır.