free hit counter
Tedavi Hizmetleri-Blog

Kıl Dönmesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yazar Nisan 7, 2018 Henüz yorum yok

Kıl Dönmesi Tedavi Yöntemleri ni açıklamadan önce kıl dönmesi nedir kısaca belirtelim Kıl dönmesi – Pilonidal Sinüs kronik bir rahatsızlıktır. Oluşum yeri kuyruk sokumudur. Kuyruk sokumundaki cilt zamanla delikler oluşturur. Bu sürtünmeden oluşabildiği gibi yanlış oturmadan da kaynaklanabilir. Oluşan bu delikler içerisine çevresindeki kıllardan girebilir, beraberinde dışarıdan farklı pislikler birikebilir. Vücut bu durumda kendini korumaya almaya çalışıp kendine kesecik oluşturarak içerisinde hapseder. Hapsettiği kesede su birikimi oluşturur ve bu faktörleri yok etmeye çalışır. Yok, olamayan bu faktörler oluşan keseden biriken su sızar ve makat ve kuyruk sokumuna akar. Hala kese içindeki suyun akarak tükenmemesi üzerine iltihaplanma oluşarak şişme ve apse yapar. Bu durum kişiye kaşıntı ve bazen sızlama yapar. Vücutta görülen diğer kıl dönmeleri diye adlandıran durumlar kıl dönmesi değildir, kıl batması rahatsızlığıdır. Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi sanılandan çok basittir.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl dönmesi tedavisi için kişi bazı şikâyetler üzerine doktora gider. Bazı belirtileri, kaşıntı ile ilerleyen şikâyet oluşumu, ağrılı kitle oluşumu, kan ya da koyu sıvı akması gibi şikâyet ile rahatsızlık yaşar. Kitle oluşumunda akıntı artar, iltihaplanma fazlalaşır ve ağrılı apse haline gelir. Apse halini almış durumlarda akıntı ve ağrı kişiye ateş yapabilir, bulantı ve halsizlik yapabilir. Bazı durumlarda kitle oluşumu hassas bir ortam yaratarak iltihap ilerlemiş seviyede olabildiği gibi hastanın oturması ve yürümesini etkileyebilir.

Kıl Dönmesi Tedavi Yöntemleri

Kıl Dönmesi Tedavi Yöntemleri

Kıl dönmesi tedavisi artık çağımızda gelişen teknoloji ile zahmetsiz ve ağrısız yapılabilmektedir. Oluşan tedavi yöntemleri şöyledir;

-Radyo frekans ve lazer uygulama sistemi ile kıl dönmesi tedavisi

-Gümüş Nitrat ile tedavi

-Fenol ile tedavi

-Elektro Cerrahi ile tedavi

Mikrosinüsektomi ile tedavi uygulanmaktadır.

Kıl Dönmesi Kimlerde Görülür

 

 

On beş yaşından itibaren kırk beş yaşına kadar, fazla terleyen, oturarak çalışmak durumunda olan kişilerde çok rastlanmaktadır. Çoğunlukla erkeklerde rastlanan bu rahatsızlık nadiren de olsa bayanlarda da görülebilmektedir. Erkeklerde tiroit bezlerinde sıkıntı olup çok terleme yaşayanlar ile yazılımcı, şoför gibi meslek sahipleri, kıl yapısı fazla erkek bireyler daha sık rastlanmaktadır. Bayanlarda da oluşum bölgesindeki cilt daha hassas ve ince yapıda olması sebebi ile rastlanabilmektedir.