free hit counter
Tedavi Hizmetleri-Blog

Kıl Dönmesi Tedavisi Cerrahi Müdahale Olmadan Yapılabilir mi?

Yazar Mart 27, 2018 Henüz yorum yok

Kıl dönmesi tedavisi cerrahi müdahale olmadan yapılabilir mi?  Latince ismi Pilonidal Sinüs olan ve halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen hastalık, yaklaşık olarak 150 yıldan bu yana tıp bilimini meşgul eden bir hastalıktır. Hastalığa yakalanan birçok kişi günlük yaşamda bazı zorluklarla karşılaşırlar. Günlük hayatı olumsuz olarak etkilediği ve tekrarlama riski bulunduğu için bir an önce tedavi edilmesi gerekir. Birçok mecrada bu hastalığın cerrahi operasyon olmadan tedavi edildiğinden bahsedilse de, cerrahi müdahale olmadan kesin tedavi söz konusu değildir. Kıl dönmesi ile ilgili bazı cerrahi tedavi yöntemi bulunmaktadır.

 

 

 

Kıl Dönmesi Cerrahi Yöntemleri Nelerdir?Genel olarak kıl dönmesi olan bölgeye lokal anestezi uygulanarak cerrahi yöntemler uygulanır.

Kıl dönmesi cerrahi yöntemleri nelerdir bu sorunun cevabına gelelim şimdi aslında son derece basit ve kısa süren cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilen bir hastalıktır. Genel olarak kıl dönmesi olan bölgeye lokal anestezi uygulanarak cerrahi yöntemler uygulanır. Bazı durumlarda belden aşağı uyuşturma (Spinal Anestezi) ya da genel anestezi ile uygulandığı da görülür. Bu durum tamamen hastanın durumuna bağlıdır.

Sorunlu olan bölgenin açık bırakılması yöntemi, kısa süreli bir operasyon sonucunda tamamlanır. Lokal anestezi uygulanarak yapılır. Ancak bu yöntemden sonra hastalığın tekrarlama riski fazladır. Ayrıca iyileşme süresi 3 hafta ile 3 ay gibi uzun sürelere tekabül eder. Bu yüzden pek tercih edilmeyen yöntemler arasındadır.

İkinci yöntemde kıl dönmesinin olduğu kesenin çıkarıldığı yer dikilir. Bu yöntemde hasta 2 hafta gibi kısa bir sürede iyileşir. Ancak enfeksiyon ve yara açılmaları gibi sorunların çokluğu yüzünden pek uygulanmaz.

Üçüncü yöntem Fleb yöntemidir. Bu yöntemde kıl kümesi çıkarıldıktan sonra, bu bölgeye yama yapılır. Lokal anestezi altında uygulanan bu yöntem son derece ağrısız gerçekleşir ve 2 hafta gibi bir sürede hasta iyileşir. Ancak bu yöntem, diğerlerine oranla biraz maliyetlidir.

Yukarıda belirtilen tedavi yöntemlerinde hasta, bir gün gibi bir sürede taburcu edilir. Genel olarak ev istirahati verilir. Yöntemlerin belirlenmesinde cerrahın kararı etkindir. Cerrah hastanın durumuna ve yaşam biçimine göre tedavi yöntemine karar verir.

Son zamanlarda ortaya çıkan alternatif yöntemlerde hastalığın tedavisinde etkili değildir ve birçok uzman tarafından da tavsiye edilmez. Kıl dönmesi olan bölgenin kazınması, lazer ile tedavi, elektrikli bıçaklar yardımı ile sorunlu bölgenin yakılması, kıl dönmesi olan bölgenin içerisine bazı kimyasal maddelerin uygulanması gibi yöntemler, hastalığın tedavisinde etkili değildir.