free hit counter
Tedavi Hizmetleri-Blog

Kuyruk Sokumunda Şişlik

Yazar Şubat 9, 2017 Henüz yorum yok

Kuyruk Sokumunda Şişlik oluşması durumunda pek çok hasta paniğe kapılmakta ve kıl dönmesi olduğunu düşünmektedir. Ancak kuyruk sokumunda şişlik her zaman bu rahatsızlıkla ilintili olmayabilir. Kuyruk sokumu bölgesi oturma kemiklerimizin olduğu bölgeyi kapsamaktadır. Uzun süre sert bir zemin üzerinde oturmak, bölgeye dışarıdan darbe almak, düşmek vb. durumlar kuyruk sokumunda şişlik gibi şikayetlere hatta daha sonralarda ise kuyruk sokumunda ağrılara sebep olmaktadır. Bu türden şikaytlere sahipseniz ve kıl dönmesi olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka bir genel cerraha görünmenizde fayda vardır. Doktor kontrolü sonrasında bölgedeki şişliğin neden kaynaklandığını öğrenmiş ve buna karşı tedbir almış olursunuz. Kuyruk sokumundaki şişliğin sebebi şayet kıl dönmesi çıkarsa o zaman en yakın zamanda tedavi olmanız gerekmketedir.

Kuyruk Sokumunda Şişlik Kıl Dönmesinin Habercisi Mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kuyruk sokumunda yalnızca şişlik olması kıl dönmesi olarak nitelendirilemez. Bu rahatsızlığın ortaya çıkma evresinde kuyruk sokumunda şişlik dışında başka semptomlarda görülmektedir. Bu semptomlara bakacak olursak;

  • İlk olarak ortaya çıkan belirtiler kuyruk sokumunda şişliktir. (Bu belirti tek başına kıl dönmesi için yeterli değildir.)
  • Bu şişlik daha sonrasında yerini akne şeklindeki oluşan küçük bir çıkıntıya bırakır.
  • Bu çıkıntı üzerinde yoğun kaşıntı ve rahatsızlık hissiyatı olur.
  • Daha sonrasında bu aknenin çevresinde bir ağrı söz konusu olur.
  • Akne yavaş yavaş iltihabını dışarıya doğru akıtmaya başlar. (Akıntı)
  • Bu akıntı özellikle iç çamaşırlarınıza bulaşır. Hem kötü kokuya hem de kirlenmeye sebep olur.

Tüm bu belirtiler baş gösterdiğinde kıl dönmesi problemiyle karşı karşıyasınız demektir. Ancak çoğu kişi kuyruk sokumunda ağrıdan dahi endişe duyarak doktora gitmekte ve erken teşhis sayesinde bu rahatsızlıktan hızlıca kurtulmaktadır. Fakat birçok kişi ise tüm bu belirtiler baş gösterdiğinde ciddiye almamakta ve oturamayacak hale geldiğinde doktora gitmektedir.

Kuyruk Sokumunda Şişlik Nasıl Tedavi Edilir?

Şayet bu şişliğin ortaya çıkardığı problem kıl dönmesi ise antibiyotik, krem vb. yöntemlerle bu şişlik yok edilemez. Mutlaka içerisindeki iltihabın temizlenmesi ve sonrasında ise küçük bir operasyonla kıl dönmesine sebep olan kıl yumağının buradan çıkarılması gerekir. Çıkarıldıktan sonra antibiyotik ve krem tedavisine başlayabilir. Hatta bu tedaviyi doktorunuzun önereceği bitkisel yöntemlerle hızlandırabilirsiniz.

                             Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi İletişim ve Randevu İçin;

                                                                  Bakırköy

                                                       Tel1: 0212 573 50 75
                                                       Tel2: 0533 031 22 99

                                                                  Nişantaşı

                                                       TEL1 : 0212 232 99 24
                                                       TEL2 : 0212 265 99 99