free hit counter
Tedavi Hizmetleri-Blog

Pilonidal Sinüs Mikrosinüsektomi

Yazar Şubat 18, 2017 Henüz yorum yok

Pilonidal Sinüs Mikrosinüsektomi günümüzde kullanılan yeni nesil bir kıl dönmesi tedavisidir.  Özellikle devlet hastanelerinde yapılmakta olan ve bizim eski usül diye tabir ettiğimiz Flap Ameliyatından farklı olarak hem çok daha pratik yapılan hem de iyileşme süresi çok daha hızlı olan bir uygulamadır. Konuya geçmeden önce kısaca tanımlara yer verecek olursak; pilonidal sinüs kelimesi latinceden gelmektedir. Ve kuyruk sokumu bölgesinde deri altında oluşmaya başlayan ve içleri kıl dolmuş olan iltihaplı yolları ifade etmektedir. Pilonidal aynı zamanda kıl yuvası anlamına da gelir. Ve anlam bütünlüğü açısından bakıldığında sinüs yani içeriye doğru ilerleyip yuva oluşturan kılların açtığı yollar sonucu bir çeşit iltihap şeklinde kıl dönmesi oluşur. Mikrosinüsektomi ise burada kullanılacak olan tedavinin adıdır.

Mikrosinüsektomi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mikrosinüsektomi Tedavisi Nasıl Yapılır? Tedavi detaylarına geçmeden önce okuyucularımızı bilgilendirmek isteriz. Bu uygulama yeni bir tedavi şekli olup henüz devlet hastanelerinde uygulanmamaktadır. Özel hastane ve Kliniklerde yeni yeni yaygınlşamaya başlayan uygulama hem hastalar  hem de doktorlar açısından oldukça pratiktir. Mikrosinüsektomi tedavisi nasıl yapılır? Ve eski usül Flap ameliyatından farkları nelerdir?İşte Cevabı:

  • Herhangi bir anestezi yapılmadan sadece bölgesel bir uyuşma ile gerçekleştirilen mikrosinüsektomi operasyonunun işlem süresi ortalama olarak 15-20 dakika civarındadır. Bu işlem Flap amaeliyatında hem anestezi yapılarak uyutulma işlemiyle gerçekleşir. Hem de operasyon en az 60-80 dakika arasında sürer.
  • Pilonidal Sinüsün tamamen temizlenebilmesi için en fazla 3 cm civarında bir kesik açılmakta ve işlem buradan yürütülmektedir. Flap ameliyatında ise kesik pilonidal sinüse bağlı olarak birden fazla olabilir. Ve 10 cm civarında açılmak zorundadır.
  • Mikrosinüsektomi işleminden sonra kesiği kapatmak için atılan pratik dikiş kendiliğinden düşecektir. Ve herhangi bir iz söz konusu değildir. Ancak Flap operasyonunda ise kesik büyük olduğu için atılan dikişlerin iz bırakma ihtimali oldukça yüksektir. Ve dikişlerin mutlaka doktor tarafından alınması gerekir.
  • Mikrosinüsektomi uygulamasında operasyon tamamlandıktan sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Tedbir olarak o günü evinizde dinlenerek geçirmenizi önermekteyiz. Fakat önemli işleriniz var ise kendinizi fazla zorlamadan işinize dönebilirisniz. Flap ameliyatında ise o geceyi gözetim altında hastanede geçirmek zorundasınız.
  • Mikrosinüsektomiden sonra kıl dönmesinin bir daha tekrarlama ihtimali hiçbir şekilde olmaz. Ve iltihap durumu da söz konusu değildir. Flap ameliyatında ise tekrar durumu olabilir. Çünkü işlem sırasında açılan kesikler büyük delik ve gözeneklere sebep olduğu için yeniden kuyruk sokumunda biriken kıllar buradan içeri girebilir. Bu yüzden temizliğe önem verilmelidir.

Mikrosinüsektomi Tedavisinin mutlaka bir genel cerrah tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Nişantaşı Ve Bakırköy’de bulunan Kıl Dönmesi Tedavi Merkezlerinden randevu alarak bu kabusa bir son verebilirsiniz.