Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl Dönmesi Tedavisi günümüz şartlarında mümkün olan bir uygulamadır. Hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde çeşitli yöntemlerle uygulanmakta olan kıl dönmesi tedavisi yapılabilmektedir. Öncelikle son derece ciddi bir rahatsızlık olup en büyük zararı günlük yaşantınıza vermektedir. Kıl dönmesi rahatsızlığının hem psikolojik hem de fiziksel olarak bir çok sonucu vardır. Sebep olduğu çeşitli semptomlar sizi günlük hayatınızdaki yaptığınız pek çok şeyden alıkoyacaktır. Şiddetli ağrı yüzünden oturamayacak, kaşıntı ve kanama yüzünden psikolojik olarak toplum içine çıkmak istemeyeceksiniz. Kıl dönmesinin oluşturmuş olduğu iltihap kanlı bir şekilde akıntı yaparak hem kötü bir kokuya hem de çamaşırlarınızın kirlenmesine sebebiyet verecektir.

Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl Dönmesi Nedir? Oldukça merak edilen bir konudur. Halk arasında kıl dönmesi tıp literatüründe ise pilonidal sinüs olarak bilinen bu olay aslında bir hastalık olarak kabul edilmez. Tedbirsizlik sonucu ortaya çıkabilen bir rahatsızlık olarak kabul edilir. Peki, kıl dönmesi nedir? Tıbbi olarak tanımına bakacak olursak; Vücudumuzun üzerinde bulunan çeşitli kıl tüy vb. döküntülerin özellikle kuyruk sokumu ya da nadiren göbek bölgesinde birikmesi ve aşırı terleme sonrasında yumuşayan cilt gözeneklerinden içeri girmeleriyle iltihaplanma oluşturan bir rahatsızlıktır. Tüm bunlardan bir süre sonra hastanın şikayetleri giderek artar ve hasta artık oturamaz hale gelir. Genellikle 18-40 yaşlarındaki kilolu erkeklerde görülür. Ve belirtmek isteriz ki doğuştan değil sonradan oluşan, yukarıda da bahsettiğimiz gibi tedbirsizlik sonucu oluşan ciddi bir rahatsızlıktır. Gerekli vücut temizliğine dikkat edildiğinde rahatlıkla önlenebilir.

Kıl Dönmesi Erken Teşhis

Sağlık alanında erken teşhisin hayat kurtardığı her zaman söylenir. Vücudumuzun hastalıklara vermiş olduğu tepkilere kulak vermemiz ve tedavi sürecine başlamamız hayati önem taşımaktadır. Fakat maalesef hastalarımız birçok hastalığın son evrelerinde daha doğrusu belirtiler artık katlanılmaz hal aldığında kapımızı çalıyor. Hele ki bu hastalıklar makat bölgesinde meydana geliyorsa… Kıl dönmesi belirtileri insanları gündelik faaliyetlerinden alıkoyacak kadar ciddi boyutlara varabilir. Akıntı ile başlayan belirtiler; makatta şişlik, kaşınma ve ağrı ile şiddetini arttırabilir. İşte tam da bu noktada erken teşhisin önemine vurgu yapmalıyız. Hasta makatında akıntının olduğunu fark ettiği anda uzman bir hekime muayene olduğunda teşhis koyulacak ve tedaviye başlanacaktır. Tedaviden başarılı sonuç almak ise kaçınılmaz olacaktır.

Erken teşhisin önemine vurgu yaptıktan sonra kliniğimizde hangi aşamada olursa olsun kıl dönmesi tedavisi ile tamamen iyileşmenizin mümkün olduğunu belirtmek istiyoruz. Alanında 30 yıllık deneyime sahip olan hekimlerimiz kliniğimizde hasta kabullerine devam etmektedir. Kıl dönmesi ile ilgili aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak ve tedavi süreci hakkında bilgi edinmek için bizleri günün her saati arayabilirsiniz.

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Kıl Dönmesi Neden Olur? Oluşma sebebi oldukça net olan bu rahatsızlık kalıtsal bir özellik taşımaz. Herkes için görülme ihtimali olan ancak herkes için de rahatlıkla önlenebilir bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkar. Kıl dönmesi neden olur? Merak edenler için:

 • Saç ve vücut kıllarının dökülme yaparak vücut üzerinden kayması ve kuruk sokumunda birikmesi sonucu vücudumuzda bulunan gözeneklerden ve çeşitli deliklerden içeriye doğru girmesi olayına kıl dönmesi
 • Bu deliklerden derinin altına giren kıllar burada çeşitli enfeksiyonlara sebep olurlar. Yalnızca enfeksiyon değil oluştuğu bölgede çeşitli ağrı ve sancılara, apse, akıntı, kaşıntı, kötü kokuya sebep olan çeşitli nemlenmeler ve özellikle iç çamaşırlarının kirlenmesine sebebiyet verirler.
 • Rahatsızlığın en sık görüldüğü insanlar ise çoğunlukla erkeklerdir. Nadiren kadınlarda görülebilir.
 • Özellikle uzun süre oturarak iş yapan kişiler risk grubundadır. Çünkü kılların kuyruk sokumunda birikmesi ve oturulduğunda bu kıllara baskı uygulanması sonrasında kıllar içeriye girecektir. Sık hareket eden insanlarda bu risk düşüktür.

Kıl dönmesinin nedeni isnlar tarafından sıkça merak edilmektedir. İfade ettiğimiz gibi sık duş alan ve her gün iç çamaşırı değiştiren biriyseniz ve en önemlisi hareketli bir yaşamınız var ise ve son olarak ortlama bir kiloya sahipseniz bu rahatszlığın sizde ortaya çıkma ihtimali kesinlikle yoktur. Peki, kıl dönemsi nasıl anlaşılır? İşte rahatszılığın belirtileri…

 

Kıl Dönmesi Belirtileri

Kıl Dönmesi Belirtileri net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Yani sinsi değil dikkat edilemediğinde göz göre göre Ben Geliyorum!” diyen bir rahatszılıktır. Oluştuktan sonra insan vücudu üzerinde gözle görülür semptomlar ortaya çıkmaktadır. Kıl dönmesinin belirtileri:

 • Rahatsızlığın olduğu bölgede öncelikli olarak şiddetli kaşıntılar başlar. Kaşıntı sonrasında ortaya küçük sivilce şeklinde bir görüntü ortaya çıkabilir. Ancak sivilce olduğu düşünelen bu şey kıl dönmesinin ta kendisidir.
 • Bazı insanlarda sırt ağrısı problemi baş gösterebilir.
 • Sonrasında giderek iltihaplanmaya başlayan bu sivilce görünümlü şey üzerinde kanlı akıntılar başlayacaktır.
 • İltihaplanmanın şiddetine göre kişide ateş, hazlsizlik ve beraberinde görülen bulantı ortaya çıkabilmektedir.
 • Zaman içinde kendini iyiden iyiyye hissettirmeye başlayan kıl dönmesi ağrılar oluşturmaya başlar. Ve en sonunda hasta oturamaz hale gelmektedir.

Burada en büyük handikap ise hastaların kıl dönemsi belirtileri baş gösterdiğinde değil en son noktada:  artık oturamaz hale geldiklerinde doktora gitmeleridir. Çünkü çoğu zaman ortaya çıkan küçük kabartı basit bir sivilce sanılmaktadır.

Kıl dönmesi rahatsızlığında bir diğer handikap ise sorunun kıl batması ile karıştırılmasıdır. Ancak her iki rahatsızlık da taban tabana birbirine zıttır. Kısaca açıklayalım:

 • Kıl batması vücut içinden çıkan kılların yönlerini değiştirerek aksi yönde yani içeriye doğru uzaması neticesinde gelişmektedir.
 • Kıl dönmesi harici bir şekilde oluşurken kıl batması ise vücudumuzdaki kılların ters yönde batması sonucu olur.
 • Kıl dönmesi kuyruk sokumunda ve az da olsa göbek bölgesinde oluşurken kıl batması koltuk altında, sakal bölgesinde, ve bacaklarda görülmektedir.

Sizlere en önemli tavsiyemiz yukarıdaki belirtelri fark ettiğiniz andan itibaren hemen bir genel cerraha görünmenizdir. Rahatsızlık iyice ilerlemeden ve yaşamınızı olumsuz etkilemeden önleminizi almanızda fayda var.

Kıl Batması

Kıl dönmesi  ile sürekli karıştırılan kıl batması tamamen farklı bir vakadır. Vücudumuzdaki kıl köklerinin uzaması içten dışa doğru olmalıdır. Fakat kıl batması vakasında bu durumun tersi yaşanır. Kıl kökleri gözeneklerden içe doğru bir uzama gösterir. İçe doğru uzayan kıl kökleri bölgede; acı, kızarıklık ve iltihaba neden olur. Bu belirtiler 3-5 gün arasında geçmediği takdirde bir doktora görünmenizde fayda var. Doktorlarımızın uyguladığı ve iz bırakmayan birkaç dakikalık operasyon ile hastalığın tedavisi gerçekleşir. Peki, kıl batmasını engellemek için ne yapılmalıdır? İşte cevabı…

 • Özellikle kadınların yaşadığı kıl batmasını engellemek için ağda yapılan bölgeyi yumuşak tutmakta fayda var. Bu yüzden bölgeye zeytinyağı ile masaj yapabilirsiniz.
 • Vücudunuzdaki tüylerin fazla uzamaması önemlidir. Uzun olan kılların çekimi sırasında kırılma yaşanabilir ve kıl batması oluşabilir.
 • Geleneksel bazı metotlar kıl batması vakalarının engellenmesinde etkili olabilir. Fakat asla kesin sonuç vermede yeterli değillerdir.

Kıl Dönmesi Tedavi Yöntemleri

Kıl Dönmesi Tedavi Yöntemleri birbirinden farklılık göstermektedir. Öncelikle kıl dönmesi tedavisinin hem devlet hem de özel hastanelerde yapılabildiğini yukarıda ifade etmiştik. Ancak her iki sağlık kuruluşunda farklılıklar söz konusudur. Örneğin; devlet hastanelerinde klasik olarak kıl dönmesi ameliyatı yapılmaktadır. Ancak burada toplumun ilgilendiği detay kıl dönmesi nasıl geçer? Sorusudur. Klasik anlamda kıl dönmesi ameliyatı yani Flap ismi verilen bu yöntem ameliyathane ortamında yapılmaktadır. Madde madde konuyu detaylandıracak olursak;

 • Kıl dönmesi ameliyatının ortalama süre 30 ila 60 dakika arasında değişmektedir.
 • Oluşan iltihabın büyüklüğüne göre cilt üzerine neşter ile kesik atılmaktadır. Bu kesik ortalam 7 ila 10 cm arasında değişir.
 • Anestezi ile yapılan bir uygulama olduğu çin hasta en az 1 gün boyunca hastanede yatacaktır.

Diğer bir kıl dönmesi tedavi yöntemi ise genelde özel hastane ve kliniklerde gerçekleştirilen ve çok ciddi ameliyathane ortamlarına gerek duyulmadan steril bir ortamda yapılabilen Mikro Sinüsektomi Ameliyatıdır. Detaylarına bakalım:

 • Her ne kadar ameliyat olarak adlandırılsa da ciddi bir operasyon değildir.
 • Lokal anestezi uygulanarak yapıldığı için hasta uyanıktır. Ve bilinci de son derece yerindedir.
 • İltihabın çıkarılması ve temizlenmesi için cil üzerinde açılan kesik sadece 3 cm civarındadır.
 • Operasyon yalnızca 3-4 dakika sürecektir. İşlem tamamlandıktan sadece 1 saat sonra normal yaşantınıza üstelik bu sefer hiç çekinmeden ve kasmadan geri dönebilirsiniz.

Kıl dönmesi tedavisi sonrasında herhangi bir tekrar ve  iltihap riski barındırmadan yapılan bu operasyon yalnızca uzman doktorlar tarafından yapılabilir.

                                   Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi İletişim ve Randevu İçin;

                                                                  Bakırköy

                                                       Tel1: 0212 573 50 75
                                                       Tel2: 0533 031 22 99

                                                                  Nişantaşı

                                                       TEL1 : 0212 232 99 24
                                                       TEL2 : 0212 265 99 99

Kıl dönmesi ve tedavisi hakkında detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz ; https://www.medicinarts.com/kil-donmesi.html